Zamknij
REKLAMA

Wakacyjne podróże. Malownicza ruina w Tworkowie k. Raciborza

15:11, 17.07.2021 | E.K
Skomentuj Zrewitalizowane skrzydło pałacu autor: Maks Siegmund, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org
REKLAMA

Autostradą A1 dojedziemy tam z Tarnowskich Gór w półtorej godziny. Finał podróży może okazać się zaskakujący. Ruiny zamku powalają swoim ogromem i działają na wyobraźnię.

Zamek w Tworkowie w gminie Krzyżanowice niedaleko Raciborza, to jedno z mniej oczywistych miejsc, które warto odwiedzić. Po wielu latach został przejęty przez samorząd, zyskując tym samym prawdziwego gospodarza. W ostatnich kilkunastu latach zainwestowano spore sumy, by stał się bardziej atrakcyjny turystycznie.

Zamek należał m.in do Reiswitzów i rodziny Eichendorff. Powstał w drugiej połowie XVI wieku, na fundamentach średniowiecznej budowli. Chociaż często zmieniał właścicieli, jego wygląd przez wieki niewiele się zmieniał. Dopiero w XIX wieku, hrabia von Saurma-Jeltsch, zdecydował o przebudowie, mimo że zaledwie 30 lat wcześniej (w 1830 r.) zamek przeszedł gruntowny remont. Na jego bazie powstał neorenesansowy pałac z licznymi wieżyczkami i facjatkami.

Kres świetności budowli nadszedł w 1931 roku – to wówczas w pałacu wybuchł pożar. Wg oficjalnej wersji nie ustalono przyczyny, są jednak podejrzenia, że było to podpalenie w celu uzyskania odszkodowania. Nie próbowano go odbudowywać, na dodatek w 1945 roku pałac znów płonął.

Po wojnie trwał jako zapomniana ruina, ale w 2004 roku obiekt przeszedł pod kuratelę gminy Krzyżanowice, która przejęła go na własność od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Opolu.

Gmina, której zależy na wypromowaniu tego miejsca, przez lata prowadziła prace, które miały zabezpieczyć obiekt przed dalszą dewastacją. Kilka lat temu zdobyła pieniądze na przeprowadzenie prac umożliwiających kompleksowe udostępnienie zabytkowych ruin. Wielką atrakcją jest odtworzona wieża zegarowa z platformą widokową. Wieża włączona została do szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia o nazwie "Silesianka". Wieżę widokową oraz ruiny oficjalnie udostępniono zwiedzającym w lipcu ubiegłego roku.

Zobaczcie:

[ZT]31862[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Mamy Mamy

0 0

Wszystko dzieki Niemcom 👍 19:56, 17.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%